Online Yatak Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Uyku Bloğu
1 Yorum

Online alışveriş bir satıcının mağaza veya hizmetini dijital kanalları yolu ile kullanıcıya sunduğu hizmetin kullanıcı tarafından satın alınmasını ifade etmektedir. Online alışveriş uzun yıllardır aktif olsa dahi 2020 sonrasında büyük bir yükseliş oranı göstererek günlük yaşamda ve alışkanlıklarda önemli bir yer kazanmıştır. Online alışverişin kullanıcı tarafında ki en büyük avantajları, aradığı ürünü ve  bir çok varyantını hızla bulabilmesi , fiyat karşılaştırması yaparak en uygun fiyatlı ürüne ulaşabilmesi, hızlı ve daha az efor harcayarak satın alabilmesi gelmektedir.

 

Online alışveriş bir satıcının mağaza veya hizmetini dijital kanalları yolu ile kullanıcıya sunduğu hizmetin kullanıcı tarafından satın alınmasını ifade etmektedir. Online alışveriş uzun yıllardır aktif olsa dahi 2020 sonrasında büyük bir yükseliş oranı göstererek günlük yaşamda ve alışkanlıklarda önemli bir yer kazanmıştır. Online alışverişin kullanıcı tarafında ki en büyük avantajları, aradığı ürünü ve  bir çok varyantını hızla bulabilmesi , fiyat karşılaştırması yaparak en uygun fiyatlı ürüne ulaşabilmesi, hızlı ve daha az efor harcayarak satın alabilmesi gelmektedir. Tabiki online alışveriş avantajları olduğu kadar dezavantajları olan bir sektör. Güvenli olmayan dolandırıcılık amacıyla açılmış sitelerden farkında olmadan alışveriş yapılması ve sonrasında kişisel bilgilerin ele geçirilmesi, kredi veya banka hesap bilgilerinin ele geçirilmesi ve kullanılması,  kargo ve nakliye aşamasında ürünün hasar alması karşılaşılan en büyük problemler arasında. Aslında bakıldığı zaman online alışveriş hayatın her aşamasına dahil olsa da her yapılan online alışveriş güvenli olmayabilir. 

Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Online alışveriş hayatın her alanıyla bütünleşerek hızlı büyümeye devam ediyor, günlük yaşamda marketler, kasaplar, manavlar dahil olmak üzere artık dijital satış kanallarına dahil olmaya başladı. 7/24 istenilen ürüne farklı seçeneklerle hiçbir efor harcamadan ulaşabilmek de kullanıcıların kullanıcıları bu alışveriş sistemine daha fazla bağlamaktadır fakat çevrimiçi alışveriş yaparken kişisel verilerinizin korunması, istenmeyen kişilerin eline geçmemesi, gördüğünüz ürün ile aynı ürünün size gelmesi ve gelen ürünlerin size sağlam ulaşması açısından dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlar;

  • Saygın, kendisini ve ürünlerini kanıtlamış, satın aldığı onaylanmış müşterilerin yorumları bulunan ve müşteri memnuniyeti yüksek olan satıcı veya web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih etmenizde fayda olacaktır. 
  • Satışa sunulan ürünün yeterince açıklayıcı ve özgün olduğundan emin olmak önemlidir. Çalıntı görseler içermemesi, ürün ayrıntılarının hem görsel hemde içeriksel olarak anlatılmış olması size gönderilen ürünün istediğiniz ürün ile aynı ürün gelme olasılığını yükseltecektir.
  • Değişim ve iade politikalarının net ve açıklayıcı olduğundan emin olmak gereklidir. Satıcı firmanın ürünün değişim ve iade aşamasında net ve sorunsuz olarak süreci ilerleteceğinden emin olmak ve bilgi almak önemlidir. 
  • Firmanın müşteri hizmetlerinin olup olmadığı da önemli konular arasında yerini almaktadır çünkü yaşayabileceğiniz olası bir problemde iletişime geçebileceğiniz kişilerin olduğunu bilmeniz ve kontrol etmeniz gerekir.
  • Kişisel verilerinizin korunması konusunda ki politikaları web siteleri içerisinde ekli ise okumanız önemlidir eğer değilse dikkatli olmanızda fayda olabilir.

Dolandırıcılıktan Korunmak için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Online alışveriş yapılırken kişisel bilgilerinizin, banka ve kredi kartlarınızın ve doğru ürünün gönderildiğinden emin olmak gerekmektedir. Son yıllarda çok tercih edilen bir alışveriş kanalı olduğu için tabiki bunu kullanmak isteyen dolandırıcılar da aynı oranda artmaya başlamıştır. Peki bu dolandırıcılık lardan korunma yöntemleri nelerdir? Öncelikle büyük indirim oranlarına verilen reklamlara tıklayarak yapılan dolandırıcılık oranları çok yüksektir. Bilindik alışveriş sitelerinin tasarım ve içeriklerini kopyalarak oluşturdukları siteden ödemenizi yaptıktan sonra bir daha dönüş alamayabilirsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için ilk adım olarak web sitesinin URL yapısını kontrol edebilirsiniz. Web sitesi URL’sinin başında “https://” ve tarayıcının adres çubuğunda bir asma kilit simgesi arayın. Bu, sitenin işlem sırasında kişisel bilgilerinizi şifrelediğini gösterir.

Online Ödemelerde Dikkatli Olun 

Çevrimiçi alışverişlerde diğer bir dolandırıcılık yöntemi ise ödemeleriniz esnasında gerçekleşir. Bu dolandırıcılıklardan korunabilmek için güvenli ödeme yöntemleri tercih etmektedir. Banka korumalı kartlardan, ödeme koruma geçişleri sunan firmalardan alışveriş yapmanız iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü hileli işlemler genelde eft/havale yöntemi, ön ödemeli işlemler veya herhangi bir güvenlik sayfası olmadan yapılan işlemlerde kart bilgisi kopyalayarak gerçekleşmektedir. 

  • Yeni nesil tek kullanımlık sanal kart işlemleri ile ödemenizi gerçekleştirmeniz banka güvenliğiniz açısından iyi bir seçenek olabilir. Sanal kredi kartı yada tek kullanımlık kart olarak da bilinen geçici sanal kart sistemi, geçici bir süre için veya tek kullanımlık bir işlem için oluşturulan bir ödeme sistemidir. Güvenliği artırmak ve finansal bilgilerinizi koruyabilmek için genellikle çevrimiçi satın alma işlemlerinde kullanılır. Son yıllarda hem kişisel bilgilerinizin korunması hemde limitinizin korunması açısından en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.
  • BDDK lisanslı sanal pos kullanan firmalardan alışveriş yapmaya özen gösterebilirsiniz çünkü lisanslı sanal pos sistemlerini kullanan firmalar güvenli alışverişi temel alan firmalardır. Bankalar ile anlaşma yapmamış veya şirketleşmemiş satıcılar genel olarak havale yöntemini tercih edebilmektedir bu gibi durumlarda dolandırılma ihtimali yükselmektedir. 
  • 3D Secure ile ödeme sistemi güvenli alışveriş ödemesi yapmanızı sağlayacak seçeneklerden bir tanesidir. Kartlarınızdan para çekilmeden önce bankanız tarafından yapılan işlem limiti kadar sizden onay isteyen bir sistem olduğu için fazla miktarlar çekilmesinin önüne geçmenizde fayda sağlar.

Güvenilir Alışveriş Siteleri Nasıl Anlaşılır?

En güvenilir alışveriş sitelerini anlayabilmenin dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri vardır. Bunlar; markalaşmış, kullanıcı deneyimlerini satın alan müşterilere göre düzenlemiş, ürünü hakkında detaylı açıklamalar yapan, bütün online kişisel verileri koruma kanunlarına uygun olarak politikalarını düzenlemiş ve sitelerine eklemiş, sorularınıza hızlı yanıt veren müşteri hizmetlerine sahip sitelerdir. 

Online alışveriş pandemi sonrasındaki süreçte günlük yaşantıya hızla giriş yapmıştır. Fakat online alışveriş esnasında güvenli bir deneyim sağlamak için birkaç temel faktöre dikkat etmek önemlidir.

Related Articles

1 Yorum

gold ira Ocak 19, 2024 - 6:58 pm

Hi, this weekend is pleasant for me, as this occasion i am reading this
fantastic educational piece of writing here at my residence.

Cevapla

Yorum Ekle